Ratusz Okolice kościoła Widoki lotnicze Nabrzeże północne i port pasażerski Mieszkańcy i ulice Nowego Warpna Panoramy miasta Poczta, dworzec kolejowy i inne zakłady pracy Podgrodzie Inne
Publikacje książkowe Mapy Artykuły prasowe Opracowania historyczne
sprzed 1945 r. od 1945 do 1969 r. od 1970 do 1989 r. od 1990 do 1999 r. od 2000 do 2009 r. od 2010 r.
Nowe Warpno na obrazach
Nowe Warpno - Neuwarp

Zdjęcia sprzed 1945 r.

Strona 1 2

Ratusz w Nowym Warpnie. Das Pommersche Wanderbuch

Wyd. 1914r.
Max Mallin, Stargard

Zdjęcie zamieszczone w przewodniku z 1914r. obok opisu Nowego Warpna. Brak drzew przed ratuszem wskazuje na to, że zdjęcie wykonano ok. 1900r. To samo zdjęcie, lecz obejmujące szerszy plan odnalazłem w "Die Bau- und Kunstdenkmaeler der Provinz Pommern" Hugo Lemcke, Zeszyt 3. Kreis Ueckermuende, wydanej w 1900r. w Szczecinie. Skanu z tego opracowania jeszcze nie posiadam.


Zdjęcie z albumu rodziny Döring


Rybacy z Nowego Warpna na Zalewie


Zdjęcie z albumu rodziny Döring


Horst i Günter Döring na tle rozebranych w latach 80. XX wieku stodół przy ul. Kościuszki.


Z albumu pastora Paula Thilo 1

1924r.

Paul Thilo w latach 1915-1936 był pastorem w Trzebieży. Podlegał mu kościół w Althagen/ Brzózkach. Stąd też w jego albumie fotograficznym znajdują się zdjęcia z Brzózek. Album jest w zbiorach A.Kowalika.
Na zdjęciu widzimy rodzinę Krüger na tle budynku szkoły w Brzózkach (teraz budynek mieszkalny w rękach prywatnych).
Rejestr z 1937r. wymienia sześciu Krügerów:
- Albert - kierowca pługa silnikowego (Motorpflugfürer),
- Otto - robotnik,
- Paul - kupiec,
- Paul - rolnik,
- Robert - robotnik,
- Walter - nauczyciel.


Z albumu pastora Paula Thilo 2


Dzwon przykościelny w Althagen/ Brzózkach. Nie znam jego losów.
Na zdjęciu po prawej stronie widać krzyż nagrobny potwierdzający, że przy kościele był cmentarz. Zdjęcie bez daty.


Z albumu pastora Paula Thilo 3


Zdjęcie przedstawia grupę młodzieży i dorosłych na tle ściany kościoła w Brzózkach. Pastor Thilo czwarty od lewej (bez nakrycia głowy).


Nowe Warpno, ul. Kościuszki.

Wyd. 1935r.
Kunstdruck - und Verlagsbüro , Magdeburg

Zdjęcie z "Kreis Ueckermuende. Das Heimatbuch des Kreises".
Widok w kierunku ratusza. Po lewej stronie lampa gazowa z kloszem firmy "SHELL". Zwraca uwagę ciasna zabudowa. Poza ratuszem dotrwało do dzisiaj pięć z widocznych budynków.


Z albumu rodziny Quost


Zdjęcie z albumu rodzinnego Wilhelma Quosta - pokazuje dom, w którym mieszkał z rodziną w Nowym Warpnie przed 1945r. (wtedy Königstraße 57-58, a obecnie narożny budynek u zbiegu ulic Żeromskiego i Kościuszki). Ich mieszkanie było na piętrze. Na dole była restauracja. W podwórzu od strony Oststr. (ul. Żeromskiego) był zakład kowalski Reinholda Dittmanna. Na ścianie budynku widoczna na zdjęciu tablica informująca o usługach świadczonych przez ten zakład.
Wilhelm Quost wraz z żoną Margarete i synem Dieterem był w grupie Niemców, którym po wojnie nie zezwolono na wyjazd w czasie akcji wysiedleń w 1947r. Wilhelm Quost był szkutnikiem w Nowym Warpnie, a później w Trzebieży dokąd przeprowadził się na stałe w 1954r.


Wacław Józef Radajewski


Wacław Józef Radajewski (1852 -1940)

Po ukończeniu studiów na wydziale prawa Uniwersytetu we Wrocławiu (Breslau) przez 2-3 lata pracował w Pile i Skwierzynie jako asesor w tamtejszych sądach. Potem przenosi się do Nowego Warpna, by podjąć pracę jako sędzia obwodowy (Gerichtsamt Neuwarp), zapewne w latach 1882 – 1895 ( figuruje w " Kleines Staatshandbuch des Reichs und der Einzelstaaten: Nach amtlichen und ..." z 1884 r.).
Ożenił się z Zofią Englich (siostrą Józefa Englicha, późniejszego ministra skarbu w rządzie Ignacego Paderewskiego). W 1894 r. w Nowym Warpnie rodzi się ich córka Maria Radajewska, która w 1895 r. zostaje ochrzczona w katolickim kościele w Hoppenwalde. Co ważne podkreślenia - w domu Radajewskich mówiło się po polsku. Być może był to wtedy jedyny taki dom w Nowym Warpnie. W okresie międzywojennym Wacław Radajewski był prezesem Senatu Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.
Za zasługi na polu organizacji sądownictwa w niepodległej Rzeczypospolitej w 1925 r. zostaje odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez Prezydenta S. Wojciechowskiego.
Umiera w 1940 r. w Warszawie. Spoczywa na warszawskich Powązkach.

Relację o związkach Wacława Radajewskiego z Nowym Warpnem zawdzięczamy synowi Marii Radajewskiej - Jackowi Ostrowskiemu i jej wnuczce Joannie Ostrowskiej.


Zdjęcie z albumu Uwe Conradta


Zdjęcie wykonano ok. 1912 r. w Nowym Warpnie. Rodzina cieśli okrętowego Ferdinanda Uterhardta zamieszkiwała na ul. Wiejskiej ( Südwieck 216). Na zdjęciu Hedwig z rodzicami Ferdinandem i Albertine Uterhardt. Hedwig jeszcze nie wie, ze w 1923 r. wyjdzie za mąż za rybaka Jahannesa Conradta i zamieszka z nim w Nowym Warpnie na ul. Welletów (Wendenstr. 135).
W 1947 r. 7. letni Uwe Conradt syn Hedwig i Johannesa razem z rodziną i większością Niemców zostali wysiedleni z Nowego Warpna.
W 2002 r. Uwe Conradt jako emerytowany dr weterynarii i jego żona Margit powracają do Nowego Warpna i zamieszkują tu na stałe. Możliwe, że w żyłach Uwe płynie też cząstka polskiej krwi - babka ze strony ojca nosiła nazwisko Kruschewski. Z kolei ostatni burmistrz Neuwarp Richard Kienass ( w latach 1925-45) to wujek Margit Conradt.


Strona 1 2

Copyright © 2009 Zenon Owczarek Zasady użytkowania strony | Kontakt / Imprint