Ratusz Okolice kościoła Widoki lotnicze Nabrzeże północne i port pasażerski Mieszkańcy i ulice Nowego Warpna Panoramy miasta Poczta, dworzec kolejowy i inne zakłady pracy Podgrodzie Inne
Publikacje książkowe Mapy Artykuły prasowe Opracowania historyczne
sprzed 1945 r. od 1945 do 1969 r. od 1970 do 1989 r. od 1990 do 1999 r. od 2000 do 2009 r. od 2010 r.
Nowe Warpno na obrazach
Nowe Warpno - Neuwarp

Zdjęcia 1970 - 1989

Z albumu rodziny Matejów


Wspaniały motocyklista (Henryk Kłosiński) na swojej "Gazeli" (motocykl SHL Gazela produkowano w latach 1968-70) przed restauracją "Rybacką" ok. 1970r.


Z albumu I. i P. Masłowskich


Zdjęcie przedstawia narożny budynek u zbiegu ulic Reymonta i Kościuszki (ul.Kościuszki 5). Nie wiadomo kiedy wykonano zdjęcie. Może to być początek lat 70. Budynek ze zdjęcia został, w ramach remontu kapitalnego, zbudowany od nowa w innym kształcie i gdyby nie charakterystyczna elewacja sąsiedniego budynku, trudne by było umiejscowienie go w zabudowie Nowego Warpna. Oczywiście budynek ten można rozpoznać na jednej z przedwojennych pocztówek.


Nowe Warpno


foto: A.Stolarski

1971r. - widok na ratusz i restaurację "Rybacką".


Nowe Warpno, ul. Żeromskiego


Ulica Żeromskiego - widok w kierunku ul. Welletów - początek lat 70.
Zdjęcie w zbiorach R. Stolarskiego.


Z albumu rodziny Matejów


Ul.Kościuszki w 1972r. Bruk jaki jest, każdy widzi. Można dodać, że to jest stan po ponad 50-letnim użytkowaniu.


Z albumu rodziny Stolarskich


Widok z rozkopanej (budowa wodociągu) ul. Kilińskiego w Nowym Warpnie na niezabudowaną działkę i ul. Żeromskiego w głębi. Na widocznej działce w 1975 r. rozpoczęła się budowa pierwszego w Nowym Warpnie jednorodzinnego domu prywatnego od czasu zakończenia II wojny światowej.
W głębi po prawej bar "Wczasowy".


Z albumu I. i P. Masłowskich


Zdjęcie wykonano w czasie układania w Nowym Warpnie sieci wodociągowej w 1978 r. Tutaj widzimy prace prowadzone na ul. Welletów - przy zbiegu z ul. Reymonta. Woda w domach zdecydowanie poprawiła jakość życia mieszkańców. Niestety, przy okazji tej inwestycji w wielu miejscach bezpowrotnie uległy uszkodzeniu nawierzchnie ulic. Nie udało się ich odtworzyć w poprzednim stanie, a zapadliska jezdni w miejscach prowadzenia prac mogliśmy obserwować do 2011 r., kiedy przeprowadzono remont ulic: Welletów i ul. Reymonta


Z albumu rodziny Matejów


Fotografia z 1979r. W tle znajdują się: po lewej stronie - kiosk nabiałowy, a w głębi kiosk RUCH-u. Obu od wielu lat już nie ma. Kiosk nabiałowy zniknął pod koniec lat 80-tych, a kiosk RUCH-u pod koniec lat 90-tych.


Z albumu rodziny Stolarskich


Koniec lat 70. XX wieku. Zygmunt Jaszewski na kutrze "WAR-39" przycumowanym do pomostu przy Warsztatach Pogotowia Technicznego Nr 2 w Nowym Warpnie Sp-ni Rybołówstwa Morskiego i Zalewowego "Certa" w Szczecinie.
Zdjęcie ciekawe, gdyż w tle widzimy:
- z lewej strony pozostałości poniemieckiej barki zamykającej wejście do kanału prowadzącego w kierunku bazy ZGK przy ul. Kościuszki (kanał dobrze widoczny na starych pocztówkach),
- z prawej hałdy piachu pod tworzony tam wał przeciwpowodziowy ( w głębi widoczny zarys wieży ratusza)


Copyright © 2009 Zenon Owczarek Zasady użytkowania strony | Kontakt / Imprint